Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krocaní drobnohled, aneb slova pod lupou

19. 11. 2008

představení: místo nacházející se před libovolným stavením, nebo také stavení před jiným stavením stojící

pikle: (jedn. č. pikl) starý název pro hřebík, dříve se používající zejména ke stloukání dřevěných rakví. Odtud pak ono známé "kujeme pikle", které v podstatě znamená vyrábíme hřebíky do rakve.

ukážu ti zač je toho loket: poněkud zastaralá verze dnes již zmodernizovaného rčení já ti ukážu za kolik korun je toho 593 mm

poddruh: jde o takového druha(družku), který(která) je v danou chvíli pod vámi

podnos: tác na jídlo, který se nosí pod nosem. Dříve pouze nos, protože se nosil v úrovni nosu. Časem se však porce jídla na tácech(nosech) zvětšovaly ,a tak bylo nutné nosit tácy níž, aby bylo možné vidět před sebe. Nošení táců tak přešlo z úrovně nosu na úroveň podnosu.

položit kábl: sousloví s překvapivým historickým vývojem. V podstatě můžeme jeho vznik datovat od vymyslení telegrafu a později telefonu. S oblibou si češi dělali vtípky z lidí v dalekém Kábulu tím způsobem, že při dálkové komunikaci nečekaně zavěsili. Z fregventovaného sousloví "zavěsit Kábul" se postupně stalo "položit Kábul" až na "položit Kábl". Tento výraz tak zhovorověl, že se začal používat v jiných okruzích při jiných příležitostech a lidé už dnes neví, kde má počátek.

lopotit se: dnes toto slovo užíváme k označení jakékoli fyzicky namáhavé práce. Překvapivé však je, že původ tohoto výrazu sahá až k vynálezu pracovního nástroje zvaného lopata. O práci s tímto nástrojem se pak mluvilo jako o "lopacení", a když si představíme jak se při takovémto lopacení člověk zapotil, tak je jasné, že výraz pocení sehrál v dějinném vývoji slova lopocení významnou úlohu.

být s někým ve při: poukazuje na často nevhodné chování jedinců při hádce. O těchto jedincích se říkalo: "jsou vepři". Protože však toto označení působilo velmi urážlivě a hanlivě, došlo časem k oddělení ve a při mezerou.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář